Zaburzenia lękowe należą do najbardziej rozpowszechnionych, są one bowiem wyrazem reakcji organizmu na niebezpieczeństwo. Organizm reaguje na te zewnętrzne i wewnętrzne – nie zawsze uświadomione – bodźce objawami dyskomfortu w postaci niepokoju, napięcia, strachu, obaw, lęku. Mogą one dominować w świadomości, lub przejawiać się w postaci somatycznej i w zachowaniu.
Rozróżniamy:
- lęk napadowy
- lęk uogólniony
- zaburzenia lękowo-depresyjne mieszane.
Lęk może objawiać się także w postaci fobii, mamy wtedy do czynienia z tzw. lękiem fobicznym:
- agorafobia ( bez/z napadami paniki) – lęk otwartej przestrzeni, rozwija się najczęściej jako kolejna faza nerwicy lękowej
- fobie społeczne – obawy w kontaktach z innymi ludźmi, znalezieniem się w sytuacjach publicznych. W związku z obawą skompromitowania się, u chorych występuje zwiększony niepokój, drżenie, pocenie się, czerwienienie się, pocenie itp. Pacjenci mają przeświadczenie, że otoczenie widzi te reakcje i negatywnie je odbiera. Wstydzą się swoich objawów i zaprzestają wychodzenia do sklepów, restauracji, nawet z domu.
- fobie swoiste – np. wysokości, burz, zwierząt. Bywa, że jedna osoba ma kilka połączonych ze sobą fobii, np. strach przed brudem (myzofobia) i strach przed chorobą (nozofobia). Często przy tego typu fobii obserwuje się obniżenie nastroju.
Lęk jako reakcja na stres:
- ostra reakcja na stres
- zaburzenia stresowe pourazowe
- zaburzenia adaptacyjne
Lęk jako element zaburzenia osobowości
- osobowość lękliwa
Objawy dotyczą na ogół tego, że może nastąpić coś strasznego i niebezpiecznego, w pobliżu zaś nie ma nikogo bliskiego do udzielenia pomocy. Występują także obawy przed skompromitowaniem się wobec utraty kontroli nad sobą. Zaburzenia te często prowadzą do wycofania się z aktywnego życia, rozpadu więzi społecznych, w tym niekiedy małżeństwa (np. chory czuje się bezpiecznie tylko w obecności małżonka i usiłuje doprowadzić do tego, żeby stale z nim przebywać). Wielu pacjentów z agorafobią wycofuje się z pracy i przechodzi na rentę inwalidzką.
Czujesz, że ten problem dotyczy Ciebie? Zgłoś się do nas. Pomożemy wybrać najdogodniejszą dla Ciebie formę leczenia i doradzimy, jak uporać się z problemem. Nauczymy Cię, jak poradzić sobie z nim, jeśli pojawi się w przyszłości, bądź jak pomóc bliskim, gdy tego typu schorzenie dotknie właśnie ich.
Umów się na wizytę już dziś. Skontaktuj się z Naszym Specjalistą: kontakt@swietyspokoj.eu.